“Türkiye ve Güney Kore Metaverse ittifakı kurarak metaverse’te öncü ülkeler arasında yerini alabilir”

GoArt Metaverse, metaverse platformuna dünyada en fazla yatırım yapan ülkelerden biri olarak dikkat çeken Güney Kore’nin; Metaverse EXPO 2022 Fuarı’nda katıldı ve Asya pazarında teknoloji paydaşları, yatırım fonları ve kamu kurum yetkilileri ile görüşmeler yaptı. 

Türkiye ve ABD’de teknoloji ofislerinde geliştirilen GoArt Metaverse, G. Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen Metaverse EXPO 2022 Fuarı’nda Güney Kore’nin teknoloji öncüleri, blockchain ve NFT toplulukları, kamu kurum yetkilileri ile de çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

GoArt CEO’su Burak Soylu

“Güney Kore Metaverse stratejisini oluşturan, bu konularda iş birlikleri geliştiren bakanlıklar, yatırım fonları, teknoloji ve içerik geliştirme şirketleri gibi özel ve kamu kurumları ile ürün geliştirme, stratejik ortaklıklar, yatırım fırsatları konularında toplantılar yaptık. Metaverse özelinde geliştirilecek iş birlikleri Güney Kore-Türkiye ticari ilişkilerini geliştirmek, ülkeler arası ticaret hacmini artırmaya önemli bir katkı sağlayacak bu iş birliği atmosferini hızlı bir şekilde yatırıma dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bunun da ötesinde Güney Kore’nin donanım gücü ile Türkiye’nin yazılımdaki mühendislik kas gücü arasında kurulacak iş birliği metaverse alanında her iki ülke için de çok önemli bir değer yaratabilir ve birliktelik dünyada bu alanda öncü olabilir” dedi.

2026’da en büyük 5’inci metaverse pazarı hedefi

Güney Kore Bilim, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı yöneticileri, Güney Kore’nin 2026 yılına kadar düyanın en büyük beşinci metaverse pazarı olmak istediklerini belirterek, Güney Kore hükümetinin Metaverse Akademisi kurarak 220 metaverse şirketine destek vereceklerini hedefleyen bir yol haritasına sahip olduklarını belirtti.

Bakanlık temsilcileri, “Ülkemiz metaverse endüstrisindeki pazar payı açısından dünyada 12’nci sırada. Yabancılar için metaverse platformlarında çevrimiçi bir Kore dili enstitüsü kurmayı ve K-pop dahil olmak üzere turizm, tıp ve sanatta metaverse teknolojisini uygulamak için çeşitli projeler başlatmayı planlıyoruz.

Büyümeyi daha da artırmak için, küresel metaverse girişimlerinin Güney Kore pazarına girmesine ve yerel içerik şirketleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmak için bir “K-Metaverse Akademisi” projesini hayata geçiriyoruz” şeklinde görüşlerini paylaştı.

“Türk mühendislerin pratik zekası, çevik kas gücü ve multidisipliner bakış açısı dünyada önemli bir fark yaratıyor. “

G.Kore dünyanın en fazla metaverse yatırımı yapan ülkesi 

GoArt CEO’su Burak Soylu,

“Meta adını alan Facebook ile birlikte Metaverse EXPO 2022 Fuarı’nın sponsor partneri olduklarını belirterek metaverse yatırımlarına 200 milyar dolarlık bir fon ile destek veren ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinde gerek yazılım gerek donanım olarak önemli bir bilgi birikimine sahip Güney Kore’nin metaverse ve artırılmış gerçeklik alanında yatırım yapan şirketler için büyük bir pazar olduğunu söyledi. Soylu “Metaverse EXPO’ya katılan tüm şirketler ile görüştük, ürünlerini inceleme fırsatımız oldu. Dünyanın birçok yerinde çeşitli vesilelerle teknolojik altyapı ve ürünleri inceleme fırsatımız oluyor. Seul’de bunlardan birisi oldu. Şunu açıkça ifade edebilirim Türk mühendislerin pratik zekası, çevik kas gücü ve multidisipliner bakış açısı dünyada önemli bir fark yaratıyor. Bu kas gücünü doğru şekilde ticarileştirip dünyaya pazarlayabilirsek sadece şirketler açısından değil ülkemiz açısından da önemli bir misyonu yerine getirmiş oluruz” dedi

Haber kaynağı için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir