Goart Metaverse Kurgusal Evreni, Ankara’da Tanıtıldı

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ve Türkiye Belediyeler Birliği himayesinde düzenlenen ‘Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi’ 24-25 Ağustos tarihlerinde, Ankara ATO Congresium Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinlikte Genç Dostu Şehirler, İlham Veren Gençler ve TÜBİTAK projelerine ödülleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından takdim edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı pavilyonunda sergiye katılan Roof Stacks, GoArt Metaverse uygulaması ve alt firması olan Roof Games’in oyunlarını ziyaretçilere tanıttı. Türkiye’nin dört bir yanından sergiye katılan belediyeler, spor kafileleri ve milli sporcular ile birlikte öğrenciler, GoArt Metaverse uygulamasına yoğun ilgi gösterdiler. GoArt Metaverse’ün zaman kapısından geçerek mobil telefon veya tablet aracılığıyla kültürel miras alanlarının tarihine tanıklık etme fırsatı yakaladılar.

Sergiye katılan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Yerel Yönetim Bakan Yardımcısı Zoran Dimiteovsk, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kayseri Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ve Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk de GoArt Metaverse uygulamasını deneyimleyerek beğeni ve görüşlerini bildirdiler. GoArt Metaverse uygulamasının turizm, eğitim gibi birçok alanda fayda sağlayabileceğini belirttiler.

DÜNYANIN AR TABANLI İLK METAVERSE UYGULAMASI:

GOART METAVERSE

Bilişim Vadisi’nin ilk şirketlerinden biri olan Roof Stacks’in imza attığı GoArt Metaverse, artırılmış gerçeklikle kullanıcılarını zamanda yolculuğa çıkararak büyülüyor. Zaman kapısından geçen kullanıcılar, mobil telefon veya tablet aracılığıyla, sanal rehber Evliya Çelebi eşliğinde kültürel miras alanlarının tarihine tanıklık edebiliyor. Facebook, Amazon gibi dünya teknoloji devlerinin yatırım yapmaya başlayacağını duyurduğu metaverse teknolojisine, Roof Stacks şirketi GoArt Metaverse olarak dört yıl önce AR-GE çalışmalarını başlatmıştı. GoArt Metaverse uygulama mağazalarında yerini alan dünyanın ilk AR tabanlı çalışan metaverse teknolojisi özelliği taşıyor.

15 EYLÜL 2021